Trump hadde lite pent å si om Norge under en valgkamptale i Michigan søndag. Det er ikke første gang Trump avlegger Norge et besøk, og det er neppe den siste. Fredsprisen har vært dårlig reklame.
– For å være ærlig: Norge suger, sa Trump, til latter og jubel fra sine tilhengere.
– Norge er faktisk blitt et drittland. Jeg sier bare sannheten, sa han, til ny latter.
Den amerikanske presidenten så ut til å være munter mens han ytret ordene, som så ut til å bli sagt med adskillig glimt i øyet.
Munter eller ikke, millioner av mennesker får høre at Norge har gitt fredsprisen til en person som står Hamas nærmere enn Israel.
Trump synes oppriktig å mene at Nobelkomiteen har skandalisert prisen. I Trump-tilhengernes øyne blir dét ekstra ille: Ikke bare unnlot de å gi prisen til Trump, som hadde fortjent den, de ga den til en fiende av USA og Israel.
Dét vil ikke bli glemt så fort.
Dagen etter at det ble klart at Pillay vant, sa han at ingen hadde hørt om henne, og han kalte avgjørelsen en skam.
– Dette er en uutslettelig skamplett på landet Norge, sa han.
Han har også omtalt nobelkomiteen som sivilisasjonsfiender.
– Nobels fredspris er for alltid vanæret av en håndfull radikale ideologer som er imot demokratiet og virkelig er sivilisasjonens fiender, sa Trump. (NTB)
