Inflasjonen i Storbritannia øker. Dette er dårlig nytt for britenes statsminister Andy Burnham.

Konsumprisindeksen (KPI) steg fra 2,6 prosent i juni til 2,9 prosent i juli. Tallene, som er i tråd med økonomenes forventninger, viser hvor vanskelig det er for Burnham å innfri løftet sitt om å redusere levekostnadene, skriver The Telegraph.

Scott Gardner fra JP Morgan Personal Investing beskrev de siste prisstigningene som et «varselskudd om hva som kan komme videre».

Iran-krigen og blokaden av Hormuzstredet fortsetter å presse opp prisene på drivstoff og energi, og sistnevnte blir ikke akkurat bedre av den knallharde satsingen på «fornybar» og ustabil energi. Samtidig stiger velferdsutgiftene kraftig.

Reform UK foreslår kutt i velferds­staten på 50 milli­arder pund i året

Økonomer spår at inflasjonen vil stige ytterligere senere i år. Dette øker sannsynligheten for at Bank of England motvillig vil bli tvunget til å heve rentene, selv om problemene på arbeidsmarkedet blir stadig større.

Arbeidsledigheten har ligget på 4,9 prosent de siste tre månedene, men antallet lønnsmottakere har falt med 13.000. Suren Thiru, sjeføkonom i ICAEW venter ingen bedring med det første:

«Stigende inflasjon vil trolig bli den største trusselen mot veksten i Storbritannia i de kommende månedene.»

Freske tall fra Office for National Statistic (ONS) viser at lønnsveksten avtok i juni. Dette understreker utfordringene Burnhams Labour-regjering vil stå overfor når det gjelder å lette det økonomiske presset i forkant av hans første høstbudsjett.

Selv om energimarkedene stabiliserer seg i løpet av de kommende månedene, vil vinteren som nærmer seg trolig holde inflasjonspresset høyt, noe som vil gjøre det vanskelig for Bank of England å holde inflasjonen rundt målet på 2 prosent.

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.