Emiratene kutter alle bånd til Iran etter gjentatte angrep. Nabolandene har vist stor tålmodighet med Iran til tross for gjentatte provokasjoner. Nå kan det virke som det er slutt. USA er i gang med å kvele Iran økonomisk og Emiratenes brudd er et stort skritt i den retning.

 De forente arabiske emirater har stanset all handel, kommersiell utveksling og finansielle transaksjoner med Iran etter å ha beskyldt Teheran for å ha avfyrt ballistiske raketter mot sjøtrafikken.

Tiltaket kutter en av Den islamske republikkens viktigste handels- og finansforbindelser og truer med å stenge en økonomisk rute som president Donald Trumps sanksjoner har slitt med å nå. Det forsterker også Irans isolasjon ytterligere midt i konflikten med USA.

De forente arabiske emirater sto for 31 % av Irans import, til en verdi av rundt 21 milliarder dollar, i 2024, og var mottakerland for 13 % av landets eksport, ifølge handelsdata fra Verdenshandelsorganisasjonen.

Iran kutter av sine egne økonomiske pulsårer.

 

Tidligere denne måneden innførte det amerikanske finansdepartementet sanksjoner mot valutavekslingskontorer med base i Dubai og handelsfronter som ifølge departementet hjalp iranske nettverk med å overføre hundrevis av millioner dollar og hente inn inntekter fra oljesalg.

Finansdepartementet uttalte at denne tiltaket fremmet Trumps «maksimalt press»-politikk, selv om verken Washington eller Abu Dhabi har bekreftet at De forente arabiske emiraters nye handelsstans var koordinert med den amerikanske kampanjen.

Iran har to økonomiske pulsårer: Emiratene og Kina. USA kunne ikke røre Emiratene, nå har Trump fått sitt ønske oppfylt. Iran blir isolert.

https://www.foxnews.com/politics/iran-loses-key-economic-lifeline-in-middle-east-that-trumps-sanctions-couldnt-reach-as-deadlock-persists

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.