Morgenbladet har en 12 sider lang reportasje om Islam Net som er blitt en maktfaktor i det islamske Norge med 277 millioner i driftsinntekter og 164 millioner på bok, like mye som Oslo Katolske bispedømme. I takt med inntektener Islam Net blitt akseptert av de andre muslimske organisasjonene. De snakker sammen. Men det gjør også islamske organisasjoner og myndighetene.
Islam Nets bevegelse inn mot midten er ikke uttrykk for avradikalisering, men en tilpasning og opportunisme begge veier: Myndighetene har nærmet seg en moderat sunni-retning. Moderat vil si at den er rundere i kantene. Man har lært hva som provoserer nordmenn. Men man skal ikke skrape mye i overflaten for. å se at essensen er den samme.
Islam Net holder seg med de samme predikantene som før. Fahad Qureshi påstår at han ikke har sett noen videoer med Mohammed Hijab. Det står ikke til troende.
Islam Net har beveget seg mot det offisielle Norge som på side har beveget seg mot islam. Dette blir ikke omtalt i det offentlige rom, men folk merker det på arbeidsplassen, skolen og idretten. Aksepten er større. Det skal være plass for islam, på islams premisser vel og merke.
Det er flere «funn» i Morgenbladets reportasje som tydelig forteller hvor Islam Net står. Morgenblandet velger ikke å utdype.
Imamene ved Iman-senteret sier de underviser i to ulike lovskoler: Hanafi og hanbali. Hanbali er retningen i Saudi-Arabia. Det sier alt.
Islam net påstår de er blitt tolerante, men Qurshi har ikke fortstått hva ytringsfrihet betyr på religionens område.
-Gjør akkurat hva du vil i ditt eget liv, men i det øyeblikk du skal komme og begrense andre menneskers frihet til å tro og praktisere på vår måte, da har du gått for langt.
Qureshi definerer «begrense» som «mulighetene til å praktisere islam», det vil si de tingene muslimer ønsker seg: Egne rom, minareter, hijab på arbeidsplassen, enten privat eller offentlig. Slippe å ta kvinner i håndene. Det finnes tusen små ting som i sum utvider muslimers område og dominans over samfunnet.
Akkurat nå passer det Qureshi å si at han aldri tror Norge kommer til å bli islamsk. Men den veien Islam Net følger og som myndighetene legger seg inn mot vil føre til et islamisert Norge. Det er bare et spørsmål om tid og antall.
En viktig brikke i spillet er brobyggerne, de som spiller rollen som tilretteleggere.
Marius Linge heter en av dem, som i 2020 utga en bok om salafisme i Norge sammen med Sindre Bangstad, en annen tilrettelegger, med et aggressivt forhold til høyresiden.
Marius Linge gir en avslørende karakteristikk av sitt eget ståsted når han sier at det finnes kristne som er mer konservative enn Islam Net.
Han synes det er påfallende at partier som «FrP og KrF fortsatt er kritisk til organisasjonen».
-Det finnes mange kristne som er mer konservative enn dem. Velgermassen deres er vel så kristenkonservative som Islam Net er sosialkonservative, sier han.
Det er en helt utrolig uttalelse fra en som kaller seg forsker. De har mentalt konvertert.
Islam Net la i 2025 ut en video av en koranbrenner i London som blir jaget med kniv og sparket og slått. Qureshi: «Hvis du fornærmer noen i ansiktet deres, vil de slå tilbake. Det er slik verden fungerer. Jeg støtter det ikke, men det er realiteten».
Marius Linge synes videoen var ubehagelig å se på og kaller det «islampopulisme». Han sier Islam Net benytter seg av «identitetspolitisk polarisering».
Hva om de konservative kristne han omtaler hadde benyttet seg av samme metoder? Som kjent fører medier og myndigheter en kampanje mot «hets». Islam Net har hatt telt i Oslo og Trondheim hvor det står at Jesus var muslim, men ikke Guds sønn. Hva om ikke-muslimer også reagerte fordi de følte seg fornærmet? Spørsmålet blir ikke stilt fordi norske medier har forlatt kristendommen for lenge siden. Det ville ikke falle dem inn å forsvare kristendommen.
Dermed er en skanse falt og veien til å erobre Norge ligger åpen.
Norske medier og Islam Net kan samles i Israel-hatet.
Islam Net tok initiativet til kampanjen Muslimske Stemmer foran valget i 2021 og 2025. I fjor anbefalte man å stemme på SV fordi SV stilte ultimatum på Oljefondet ut av Israel. Muslimske Stemmer valgte å se bort fra at Marian Hussein hadde et annet syn på abort og Pride. Kampen mot Israel trumfet Pride.
Det sier litt om hvor dypt jødehatet stikker, også på venstresiden.
Det er ikke bare forskere som Marius Linge og Sondre Bangstad som baner vei for islam i Norge.
Fahad Qureshis bror, Zeshan, er ansatt av Sturla Stålsett ved Menighetsfakultetet. Islam har nå en fot på innsiden i akademia og projiserer en ny historieforståelse av islam i Europa. Islam har betydd langt mer enn vi er klar over. Disse synspunktene slipper til uten motforestilliinger i norsk presse, delvis fordi det ikke finnes noen til å motsi ham. De mangler kunnskapen og de som har den tier stille.
Slik kan et samfunn erobres uten et sverdslag og det er akkurat hva som er i ferd med å skje i både Europa og USA.
Motkreftene finnes og de vokser. Men de blir møtt med motstand fra medier og myndigheter. De som ønsker å forsvare og bevare nasjonalstaten har derfor flere fiender.
Til neste år skal Iman Senter søke om støtte fra staten som trossamfunn. Da har de rett på 1.611 kroner per medlem. De driver nå en kampanje for å få flest mulig til å skrive seg på slik at de kan bygge moskeer i Strømmen og omgjøre senteret på Haugenstua til en «høyreist moske i glass og svart med forgylte elementer».
Islam Net er blitt en maktfaktor og Qureshi og nær familie sørger for å beholde kontrollen over Iman Foundation.
Pengene har rent inn fra utlandet og gjorde det mulig å kjøpe skytesenteret på Haugenstua for 60 millioner. Halvparten up front.
Statsforvalteren som er Jan Sanner fra Høyre, men som aldri nevnes ved navn, sier at egenkapitalen i et trossamfunn ikke påvirker på retten til tilskudd fra staten.
Iman Foundation kan se frem til at staten vil være med å finansiere ekspansjonen.
Det har ikke Staten ved Jan Sanner noe mot.

