Ti dager før Maren Sømme ble drept, ble hun innlagt på Stavanger universitetssykehus. Også da ble Nawid Bayan siktet for vold. Etter først å ha fortalt om vold, endret Maren Sømme forklaring. Men sykehuset var alvorlig bekymret, og en lege tok kontakt med politiet. De mente at hun ikke burde sendes hjem. Det skriver nrk.no.

Sømme ble innlagt 16. juli. Bayan ble siktet for vold. Hun bekreftet vold, men gikk senere tilbake på dette og sa hun hadde falt i trappen. Dette var det flere på sykehuset som ikke trodde noe på. De mistenkte at hun levde i et voldelig forhold og ville ikke at hun skulle dra hjem.

Dagen etterpå tok imidlertid en lege ved sykehuset selv kontakt med politiet og formidlet sykehusets mistanke om at Sømme var blitt utsatt for vold. Det skal ha vært viktig at Sømme ikke fikk vite om denne varslingen.

Ifølge sykehuset skal de gjentatte ganger ha forsøkt å få henne til å anmelde.

Samme dag gjorde en annen sykehusansatt en vurdering om at situasjonen var alvorlig, og frarådet Sømme å dra hjem igjen til kjæresten.

Det skal ganske mye til før et sykehus tar affære og selv henvender seg til politiet.

Men Sømme hadde en historikk med innleggelser som etter helsepersonells oppfatning stammet fra partnervold.

2025 var paret på ferie på Sørlandet, og også da ble Sømme innlagt på sykehuset. Hun hadde et blåmerke på kinnet og merker på halsen.

Hun forklarte at hun hadde falt og slått seg i skogen, men ansatte på sykehuset fikk fort en sterk mistanke om vold fra kjæresten.

Bayan ville være med i ambulansen, men det ble han nektet. Forsvarer Arvid Sjødin viser til at både Bayan og Sømme sier at merkene på kroppen skyldtes fall og ikke vold. Det er velkjent at partnere som lever i et voldelig forhold blir psykisk preget og ikke klarer å løsrive seg.

Også i 2025 skal ansatte ha forsøkt å få Sømme til å anmelde. Maren Sømme skal ha fortalt at hun var redd.

 

https://www.nrk.no/rogaland/drapssaken-pa-naerbo_-sykehusansatt-advarte-mot-a-sende-maren-somme-_30_-hjem-til-kjaeresten-1.17990106

Mannen som er siktet for å ha drept Maren Sømme på Nærbø på Jæren, løslates ikke fra varetekt.

Det kommer fram i en kjennelse fra Sør-Rogaland tingrett fredag.

– Jeg skal ta avgjørelsen opp med min klient. Det kan godt tenkes at vi anker dette til lagmannsretten, sier den drapssiktedes forsvarer, advokat Arvid Sjødin, til Stavanger Aftenblad.

Mannen ble 28. juli varetektsfengslet i fire uker. Han anket avgjørelsen, men fikk avslag i lagmannsretten.

Han tok saken videre til Høyesterett, som avslo anken på grunn av at forsvareren la fram nye bevis som måtte behandles av tingretten, ifølge NRK.

Sømme ble funnet med det politiet har kalt for omfattende skader i hjemmet sitt på Nærbø 26. juli, og hun døde på sykehuset dagen etter.

Kjæresten hennes, en mann i 30-årene, ble i ettertid siktet for drap og varetektsfengslet i fire uker med brev- og besøksforbud. Han nekter straffskyld. (NTB)

 

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.