Vi vet at det ble begått grove overgrep – rene massakrer – mot alawitter og kristne i Latakia-provinsen i Syria for et par måneder siden. Politikerne og mediene brød seg ikke. Det startet med et angrep på regjeringsmilits så da kan det avskrives til tross for at det var snakk om hundrevis drepte.

Nå har det skjedd en ny episode som forteller hvor Syria er på vei. Regjeringsstyrker gikk inn i en forstad til Damaskus der det bor drusere og kristne. Fire drusere ble drept. Det er Sohr, Syrian Observatory for Human Rights,  som melder dette og de bruker uttrykket «minst» fire.

Hva skjedde? Her er en avslørende detalj:

Kampene oppsto i forstaden Jaramana, som i hovedsak består av drusere og kristne, og varte i rundt en halvtime. Regjeringsstyrker og tilknyttede militser stormet forstaden etter at et lydopptak lekket, ifølge Sohr. En drusisk innbygger er anklaget for å ha kommet med religiøse fornærmelser i lydopptaket.

Noen har sagt noe negativt om islam eller dagens ledelse og det er blitt «lekket», det presiseres ikke hva det betyr, men det har altså kommet i hendene på folk som ikke finner seg i å bli fornærmet. De sender væpnede menn inn for å ta de skyldige. De skyldige vet formodentlig hva det betyr etter Latakia og forsvarer seg.

Det foreligger et utkast til en ny grunnlov for Syria der det står at lovene skal bygge på islam. Selv om al-Sharaa forsøker å gi et forsonlig inntrykk overfor utenverdenen tyder flere ting på at Syria er på vei mot et islamistisk diktatur.

Men viljen til å forstå dem er stor på europeisk hold.

Druserne er en etnisk og religiøs minoritet av islamsk opprinnelse i Midtøsten som i hovedsak holder til i fjellområder i Libanon, Israel og Syria

Hvis drusere drepes i Damaskus vil det ha en virkning på drusernes holdning. De bor i sør der Israel har opprettet en buffersone. Det bor drusere på begge sider av grensen.

A crowd attends a ceremony honouring more than a thousand youths for memorising the Holy Quran while studying in the network of religious schools Dar Al-Wahi that operate under the supervision the government, at the municipal stadium in Idlib, Syria, Saturday April 26, 2025. (AP Photo/Ghaith Alsayed)

Det som skjedde på en arena i Idlib 26. april sier mye. Der opptrådte 1.000 ungdommer som har lært seg Koranen utenat på islamistiske statsstøttede skoler. Syria har desperat behov for ressurser til å bygge opp igjen landet, og tigger utlandet om penger, men dette er hva de bruker penger på: Lære Koranen utenat.

En interessant detalj er at rekken med jenter er lengre enn den med gutter. Men jentene er kledd som i et begravelsesfølge. Jentene skal kjenne sin plass og deres ytre må ikke friste mennene. De vil neppe få anledning til å bruke sin intelligens i det samfunnet som bygges opp.

Syrian boys, in white, and girls, in black walk on a stage during a ceremony honouring more than a thousand youths for memorising the Holy Quran while studying in the network of religious schools Dar Al-Wahi that operate under the supervision the government, at the municipal stadium in Idlib, Syria, Saturday April 26, 2025. (AP Photo/Ghaith Alsayed)

 

 

Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.