Foto: Michael Probst / AP / NTB.

I landkretsen Jerichower Land i den østtyske delstaten Sachsen-Anhalt har distrikts­rådet med CDU og AfDs stemmer vedtatt at det skal flagges med tysk flagg fra offentlige bygninger som har flagg­stang.

Det betyr at Tysklands flagg også vil vaie ved skolebygninger, slik normen er i flere andre land, melder Die Welt.

I AfDs forslag heter det at den nåværende situasjonen stiller mange borgere overfor «uante utfordringer» og «i økende grad blir en avgjørende test» for samfunnet.

Økonomiske, sosiale, politiske og «i økende grad også religiøse forskjeller» bidrar til splittelse, ifølge AfD, som av sikkerhetstjenesten Verfassungsschutz i Sachsen-Anhalt klassifiseres som sikkert høyreekstremistisk.

I lys av krisen ønsker de å skape et «samlende element» og reflektere over tilhørigheten til sin egen nasjon som et «skjebne- og bekjennelsesfellesskap». Denne tilhørigheten skal gjenspeiles i det permanente flagget.

Vedtaket, som allerede er iverksatt ved noen skoler, viser at CDUs «brannmur» mot AfD i rikspolitikken ikke alltid virker lokalt.

I Jerichower Land er det også sosialdemokrater som ikke hisser seg opp over vedtaket:

«Litt patriotisme kan ikke skade», sa distriktsrådsformann Markus Kurze (CDU) til avisen Volksstimme om forslaget. SPDs distriktsrådsmedlem Steffen Burchhardt stemte også for.

– Skjebnefellesskap betyr at vi alle sitter i samme båt, og flagget er et symbol på det, sier distriktsrådets formann Gordon Köhler (AfD) til Die Welt.

 

Kjøp «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen her!

Den usynlige energikrigen av Alf R. Jacobsen

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.