En enstemmig israelsk regjering stemte torsdag kveld for å avsette sjefen for innenriksetterretningen, Shin Bet, Ronen Bar. Bar motsetter seg regjeringens politikk og får støtte av høyesterettsjustitiarius Gali Baharav-Miara. Også henne har Netanyahu tenkt å avsette. Begge vedtak gjenspeiler en bitter strid i toppen av det israelske samfunn om hvilken kurs landet skal følge.
Det er klare paralleller mellom striden i Israel og tilsvarende i USA: Man knives om hvem som skal være top dog. Baharav-Miara har lenge motsatt seg den juridiske reformen som regjeringen forsøkte få igjennom. Høyesterett mener at den har rett til å overprøve alle vedtak i Knesset, noe som reduserer regjeringen til en underordnet posisjon.
Venstresiden mobiliserte massivt mot reformen i gatene og fikk støtte av Biden-regimet og dets NGO-nettverk. Benny Gantz dro til Washington og møtte Chuck Schumer, som åpent anbefalte nyvalg. Det illustrerte avstanden mellom Demokratene og Netanyahu, som demonstrerte sin innflytelse i USA ved å tale til Kongressen.
7. oktober 2023 endret Israel, men oppgjøret er ikke tatt. Ronen Bar ville at det skulle nedsettes en uavhengig kommisjon. Netanyahu vil vente til krigen er over, for under en slik offentlig granskning kan det komme frem ting som vil tære på stridsmoralen.
Netanyahu sier nå at Ronen Bar visste om angrepet flere timer i forveien, men unnlot å varsle ham.
Netanyahu har forsøkt å skyve ansvaret for den kolossale fiaskoen over på sikkerhetsapparatet, og har hevdet at han ikke ble vekket da tegn på forestående angrep ble fanget opp av Israels etterretningstjeneste, samtidig som han har benektet at han trodde på «oppfatningen» om at Hamas var mer interessert i å styre Gaza enn å angripe Israel, til tross for at han i årevis har beroliget terrorgruppen med midler fra Qatar, arbeidstillatelser og begrensede reaksjoner på angrep.
«Hovedgrunnen til at jeg vil stemme for å fjerne sjefen for Shin Bet fra hans stilling, er hans ansvar for fiaskoen 7. oktober, et ansvar han eksplisitt har erkjent», sa utenriksminister Gideon Sa’ar. Han bemerket at mange andre høytstående forsvars- og sikkerhetstjenestemenn har gått av på grunn av katastrofen, det verste angrepet i Israels historie og den dødeligste dagen for jøder siden Holocaust, som Netanyahu og medlemmer av hans regjering har nektet å gå av på samme måte på grunn av manglende evne til å forhindre.
Landbruksminister Avi Dichter fra Likud, en tidligere sjef for Shin Bet, forklarte sin stemme for å avskjedige Bar med å peke på viktigheten av tillit mellom statsministeren og etterretningssjefen.
Det er et gyldig argument: Hvis statsministeren ikke har tillit til sjefen for innenriksetterretningen, har ikke denne noe annet valg enn å avgå. Men i det splittede Israel nekter venstresiden å følge kommandolinjen. Den motsetter seg at en høyreorientert statsminister skal være top dog og finner måter å motsette seg dette på.
Det er helt parallelt med striden i USA, der dommere forsøker å stanse Trumps reformer, både temporært og varig, til tross for at Trump har et mandat fra velgerne. Dommerne og Demokratene setter seg over velgernes ønsker.
Venstresiden har et annet argument mot Netanyahu: Shin Bet etterforsker om statsministerens kontor var influert av Qatar, og denne etterforskningen er ikke avsluttet. Ronen Bar mener at dét er den virkelige grunnen til at han blir sparket.
Høyesterettsjustitiarius åpnet en etterforskning av Bibis kontor sist måned.
Når det gjelder «Qatargate» – det Bar kaller den «pågående, komplekse, omfattende og svært sensitive etterforskningen av Qatars involvering i hjertet av israelsk beslutningstaking, statsministerens kontor» – sier Shin Bet-sjefen at det å fullføre etterforskningen i sin helhet er «en offentlig plikt av største viktighet».
Å avskjedige Shin Bet-sjefen under etterforskningen, hevdet Bar, var beheftet med «utenforliggende hensyn og en personlig og institusjonell interessekonflikt som ikke kunne vært mer alvorlig». Det risikerer å sette etterforskningen i fare, sa han, og er en fare for landets sikkerhet.
Baharav-Miara mener Netanyahu skyldte å forklare henne det rettslige og faktuelle grunnlaget for å sparke Ronen Bar, noe Netanyahu blåser av. Han er øverste leder for den utøvende makt, på samme måte som Trump kan sparke alle i utøvende roller. Men det nekter venstresiden å akseptere.
Det samlet seg flere tusen demonstranter i øsregnet utenfor statsministerens kontor torsdag. Noen biler blokkerte inngangen. Politiet måtte knuse rutene og arrestere passasjerene for å få fjernet bilene.
Kommentarene fra opposisjonen var giftige.
Lederen for Nasjonal Enhet, Benny Gantz, sa at beslutningen om å sparke Bar var et «Kains-merke» på alle ministrene som stemte for.
«Avskjedigelsen av Shin Bet-sjefen av politiske grunner er et Kains-merke på hver eneste minister som rakte opp hånden i kveld, og vil bli husket med evig skam.
Kain drepte sin bror Abel og ble evig forbannet. Det er den sterkeste forbannelsen man kan tenke seg i landet hvor Bibelen ble til.
https://www.timesofisrael.com/cabinet-fires-shin-bet-chief-pm-claims-lack-of-trust-in-bar-who-calls-move-invalid/?utm_source=article_hpsidebar&utm_medium=desktop_site