Det er en betydelig risiko for en forverret sikkerhetssituasjon i Sverige, og Russland utgjør den største trusselen, ifølge Säpo.

Tirsdag la det svenske sikkerhetspolitiet fram sin vurdering av sikkerhetssituasjonen i 2024 og 2025.

De betegner sikkerhetssituasjonen som alvorlig og mener risikoen for ytterligere forverring er betydelig.

– Det kan skje på måter som er vanskelige å forutse, sier Säpos leder Charlotte von Essen.

Frykter sabotasje

Säpo viser blant annet til at det kan finne sted sabotasjehandlinger mot svensk infrastruktur, blant annet mot kabler i Østersjøen.

– Flere ganger det siste året har det vært ulike hendelser, sier hun.

– Disse hendelsene må vi etterforske. Samtidig må vi beholde roen og ikke trekke forhastede slutninger, sier von Essen.

Russland største trussel

I år som tidligere år er det Russland som trekkes fram som den største faren for svensk sikkerhet.

– Russland er den største trusselen, heter det i rapporten.

Endringer under president Donald Trump i USA kan også komme til å påvirke sikkerhetssituasjonen i Sverige, konstaterer von Essen, men uten å gå i detalj på dette.

– Som Nato-allierte er vi tryggere. Samtidig kan det innebære en forsterket interesse framfor alt fra Russland, sier hun.

Cyberangrep

– Cyberangrep er et viktig redskap i fremmede makters verktøykasse, og det er ofte vanskelig og til tider helt umulig å fastslå hvem som står bak, sier von Essen.

I Säpos rapport påpekes det at land som Kina og Iran også kan komme til å gjennomføre slike angrep mot Sverige.

Radikaliserte unge

Säpo hevet i august 2023 trusselnivået til fire av fem og mener fortsatt at det er stor risiko for at det kan bli begått terrorangrep i Sverige.

Voldelige islamister og høyreekstremister utgjør ifølge Säpo-sjefen en fare, men det gjør også andre aktører, mener hun.

– Men Sverige er ikke lenger i samme grad som tidligere i fokus i terroristorganisasjonenes propaganda, konstaterer von Essen.

– Lar seg fascinere

– Vi ser tendenser til en endret terrortrussel som er mye mer mangefasettert, sier Säpo-sjefen.

Hun er bekymret over at mange unge lar seg radikalisere.

– Det er en økning av unge som blir radikalisert på nettet, og som lokkes og lar seg fascinere av grov vold, snarere enn av ideologi, sier hun.

Kjøp billetter til boklansering her!

Forhåndsbestill «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen her!

Den usynlige energikrigen av Alf R. Jacobsen

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.