Våpenprodusenten Nammo ba nylig staten komme på banen for å sikre at de får nok strøm til å øke produksjonen sin av granater på Raufoss. Slik situasjonen er nå står det store kinesiske sosiale nettverket TikTok foran i køen til å få norsk strøm.
«Det ser fortsatt ut til at staten mener at kattevideoer er viktigere enn ammunisjon til Ukraina og vårt eget forsvar», uttalte konsernsjef Morten Brandtzæg i Nammo.
Det kinesiske selskapet TikTok bygger samtidig et datasenter for sin videodelingstjeneste i Hamar, som ligger i samme strømområde. De har fått godkjent planer for 150 megawatt, mens det totale forbruket i regionen er 800 megawatt.
Regjeringen Støre ønsker å garantere strøm til Nammos våpenproduksjon, men har ikke loven i ryggen. Dette skriver E24.
Nammos kommunikasjonsdirektør Thorstein Korsvold mener at regjeringen bør endre reglene og lage et hurtigspor for forsvarsbedrifter og prosjekter som er samfunnskritiske.
Regelen har så langt vært at nettselskapene skal prioritere hvilke prosjekter som får strøm. Men mandag garanterte statssekretær Eivind Vad Petersson i utenriksdepartementet at Nammo på Raufoss skulle «få den strømmen de trenger» i Dagsnytt 18.
Dette kommer etter at regjeringen har inngått en kontrakt med Nammo om å tidoble produksjonen av artillerigranater, som følge av krigen i Ukraina.
Energiminister Terje Aasland sier til E24 at regjeringen nå jobber med å endre reglene.
Nammos våpenfabrikk trenger 10,5 megawatt med strøm innen 2030 – dette i et prisområde med underskudd av strøm og hvor bedrifter står i kø for å koble seg til strømnettet.
«Å prioritere ett prosjekt vil nødvendigvis påvirke andre prosjekter som også står i kapasitetskø», uttaler kommunikasjonsrådgiver Cecilie Gregersen i strømleverandøren Elvia.
Kjøp «Dumhetens anatomi» av Olavus Norvegicus her!
Kjøp «Veien fra ateismen til det totalitære» av Olavus Norvegicus. Du kan også kjøpe eboken her.