Den pro-ukrainske senatoren Lindsey Graham, som også har vært en nær venn av Ukrainas president, tok et realt oppgjør med Zelenskyj etter seansen i Det ovale kontor.
Det opphetede møtet i Det ovale kontor mellom president Donald Trump og Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har ført til bølger over hele verden. Senatoren Lindsey Graham har besøkt Ukraina ni ganger siden krigen startet. Han har vært en lojal støttespiller for Zelenskyj.
Men etter seansen har Graham fått nok.
– Det jeg så i Det ovale kontor var respektløst, og jeg vet ikke om vi noen gang kan gjøre forretninger med Zelenskyj igjen, sa Graham til pressen utenfor Det hvite hus etter at Trump avlyste en planlagt felles pressekonferanse og ba Zelenskyj forlate bygningen, sier han.
Graham uttrykte skuffelse over Zelenskyjs opptreden og mente at den ukrainske presidenten enten må endre sin tilnærming eller vurdere å trekke seg. Han beskrev også Zelenskyjs fremgangsmåte som «helt over toppen».
Møtet mellom Trump og Zelenskyj var opprinnelig ment å signere en mineralavtale, etterfulgt av nærmere detaljer og forhandlinger. Isteden endte det i en offentlig krangel. Dette har ført til bekymring blant europeiske ledere, som frykter at hendelsen kan svekke Vestens samlede støtte til Ukraina i deres pågående konflikt med Russland.
Den demokratiske senatoren Chuck Schumer uttalte at Trumps oppførsel «vil bare tjene til ytterligere å styrke Vladimir Putin, en brutal diktator».
Se video av Grahams uttalelser (med norsk tekst):
Usensurerte nyheter. Abonner på frie og uavhengige Document.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.