Department of Government Efficiency (DOGE), det nye effektiviseringsdepartementet i USA, som har fått i oppgave å eliminere sløsing, svindel og korrupsjon i det føderale byråkratiet, har kunngjort at den så langt har spart 55 milliarder dollar.
Kritikerne sier at det er mye mindre, men DOGE har vært i drift i mindre enn en måned, og president Trump og departementets leder Elon Musk sier at de bare har fanget opp én prosent av de bortsløste midlene.
Det demokratiske partiets ledere er rasende over innstramningstiltakene og gjør alt de kan for å blokkere dem. Fjorten Demokratisk ledede delstater har gått til søksmål i et forsøk på å hindre regjeringen i å få innsikt i føderasjonens utgifter, men har nettopp tapt, noe som betyr at Elon Musks team kan gå videre.
Demokratene sier prinsipielt nei til alt Trump-administrasjonen prøver å få til, hvilket skal tjene til erstatning for partiets manglende politikk. Budskapet er det samme som før presidentvalget: Trump er verdens ondeste mann og en ekte fascist som vil avskaffe demokratiet, og så videre.
I tillegg til denne generelle holdningen til den Republikanske administrasjonen er det en spesifikk grunn til Demokratenes «motstand», nemlig at DOGE truer næringskjeden som har gjort det mulig for aktivister og politikere i det Demokratiske partiet å gjøre kontoene sine fetere.
Slik det nå har vist seg, fungerer systemet på følgende måte: Myndighetene bestemmer seg for å bruke skattepenger på en lang rekke programmer både hjemme og ute. I mange tilfeller går pengene til Demokratisk ledede frivillige organisasjoner med forbindelser til Demokratiske politikere, og resultatet er at både aktivistene og politikerne kan putte penger i egne lommer.
Det er derfor neppe en overdrivelse å si at det Demokratiske partiet og dets støtteorganisasjoner i stor grad er finansiert av de amerikanske skattebetalerne.
I noen tilfeller har pengene også gått til vennligsinnede medier. Til og med BBC har mottatt en pen sum. Det viser seg til og med at Biden-administrasjonen har finansiert frivillige organisasjoner som har hjulpet illegale migranter inn i USA.
Det hele har vært en kloakk av korrupsjon og kameraderi, og det er ikke rart at Demokratene er rasende. Her trodde de at det var deres naturlige rett å eie det føderale byråkratiet, uavhengig av om presidenten var Republikaner eller Demokrat.
Og nå kommer altså Elon Musk og ødelegger hele butikken.
Kjøp Hans Rustads nye bok om Trump her!