Ifølge en rekke offentlige rapporter har Federal Emergency Management Agency (FEMA), som har som hovedoppgave å koordinere innsatsen når katastrofer rammer USA, sløst bort milliarder av dollar på unødvendige prosjekter opp gjennom årene.

FEMAs respons på koronapandemien, orkaner, flom og innkvartering av illegale migranter har alle kommet under kritikk for å sløse med skattebetalernes penger og i stor grad gått ukontrollert, etter at det nyopprettede Department of Government Efficiency (DOGE) har blitt sendt inn for å analysere utgiftene, skriver New York Post.

Den siste revisjonen av det omstridte føderale byrået, som startet i september i fjor,  viser at FEMA forvaltet nesten 10 milliarder dollar feil under korona-pandemien mellom 2020 og 2023.

Et søk på internett om hvor mye 1 milliard dollar er, kommer tilbake til denne historien: Hvis du hadde 1 milliard dollar og brukte 10.000 dollar hver dag, ville det ta deg 275 år å bruke opp alt.

Generalinspektøren i sikkerhetsdepartementet (DHS) som skal være uavhengig og føre tilsyn med etaten, fant at FEMA godkjente et tilskudd på 1,1 milliarder dollar til tross for at det bare ble støttet av ett enkelt stykke papir som ikke var utarbeidet av profesjonelle ingeniører eller økonomer til å beregne kostnadene.

Under pandemien ble 1,5 milliarder dollar delt ut til medisinsk bemanning i én delstat uten at det ble gjort en skikkelig vurdering, og pengene kunne ha blitt brukt bedre ved andre katastrofer, viser revisjonen som ble publisert i slutten av januar.

Trump-administrasjonen har bedt om en fullstendig overhaling av FEMA, som har et planlagt budsjett på 65 milliarder dollar for 2025. Rapporten fant også at 8,1 milliarder dollar som ble delt ut av FEMA, er kostnader som ennå ikke er blitt fastslått som legitime.

Alejandro Mayorkas, tidligere leder av sikkerhetsdepartementet, advarte i fjor om at byrået ikke hadde nok midler til å klare seg gjennom orkansesongen.

Garret Graves, et tidligere republikansk kongressmedlem fra Louisiana som er favoritt til å lede byrået, ønsker ikke jobben. Han sa til The Post at FEMA er et så dysfunksjonelt byråkrati at han ikke tror han ville vare en måned.

Han støtter imidlertid Musks planer om å effektivisere etaten og sa til avisen at det vi noen ganger glemmer, er at i kjølvannet av en katastrofe er det ofre, og dette byråkratiet har bare fortsatt å gjøre disse ofrene til ofre på nytt.

Sikkerhetsminister Kristi Noem sa i et intervju med CNN søndag at hun støtter å kvitte seg med FEMA slik det eksisterer i dag.

Luksushoteller for illegale migranter

Mandag kunngjorde Musk at DOGE nettopp hadde oppdaget at FEMA hadde delt ut 59 millioner dollar for å huse migranter på luksushoteller i New York City.

Dette ble av noen medier rapportert som en usannhet, men det er det altså ikke. Musk skrev på X at det å sende disse pengene, var i strid med loven og en grov ulydighet mot presidentens ordre.

Tirsdag ble fire FEMA-ansatte sparket på grunn av overføringen på 59 millioner dollar, inkludert finansdirektøren, to programanalytikere og en spesialist på tilskudd, ifølge DHS.

FEMA ble også bedt om å sende pengene tilbake.

Hvordan fire ansatte i FEMA kunne omgå overordnede for å sende ut så mye penger, er bevis på hvor lett det er (var) å dele ut millioner av skattebetalernes penger uten tilsyn.

FEMA har delt ut mer enn 1,4 milliarder dollar til boliger og hjelp til migranter i løpet av de siste to årene, ifølge tidligere revisjoner, skriver New York Post videre.

FEMA ble som nevnt opprettet for å koordinere katastrofer i USA, og det var president Jimmy Carter som implementerte det ved to presidentordrer den 1. april 1979.

Videre skriver New York Post at en rapport fra 2023 fra generalinspektøren i DHS undersøkte 110 millioner dollar i humanitære nødhjelpsmidler gitt til lokale organisasjoner.

Organisasjonene brukte ikke midlene slik de var pålagt, og de kunne ikke fremlegge nødvendige kvitteringer eller dokumentasjon, og mye av bistanden gikk til ulovlige migranter.

En revisjon av byrået i august 2024 viste at det sløste bort 7 milliarder dollar i midler som potensielt kunne blitt tilbakeført til katastrofefondet fordi FEMA-ansatte ikke fulgte de riktige prosedyrene.

Føderale forskrifter og FEMA-veiledning ga heller ingen insentiver til å avslutte tilskudd i tide eller konsekvenser hvis det ikke ble gjort, noe som betydde at penger var på kontoene til stater som ikke trengte dem.

Uten bedre tilsyn og strengere retningslinjer forble milliarder av dollar i uløste midler som ellers kunne blitt returnert og brukt til aktuelle katastrofer.

Og sløseriet slutter ikke der, skriver New York Post videre. Generalinspektøren gjennomgikk et utvalg av 20 andre tilskudd og identifiserte omtrent 32,8 milliarder dollar i feilaktige utbetalinger.

De fant at byrået sløste bort millioner på kjøp av mobile homes, eller husvogner, til midlertidig fordrevne ofre for flom og orkaner.

Boligene kostet opptil 150.000 dollar hver å bygge og vedlikeholde i halvannet år. Men etter at de var tatt i bruk, ga byrået dem vanligvis bort eller solgte dem.

FEMA deaktiverte 4350 slike hjem etter en flom i Baton Rouge, Louisiana, i 2016, ifølge komiteen.

Husvogn er heller ikke det rette ordet, for de fleste av dem er rett og slett mindre boliger. Og en bolig til 150.000 dollar regnes som luksus blant mobile homes i Florida.

I Florida koster de fra 10.000 dollar for en «fixer-upper», og fra 20.000 til 50.000 dollar for en brukt bolig, og 30.000 til 80.000 dollar for en ny bolig.

Det kommer selvfølgelig an på området og boligpriser der. Men at et føderalt byrå bygger disse boligene for 150.000 dollar, viser sløseriet som er så utbredt i den amerikanske regjeringen.

Document er en uredd og uavhengig avis som forteller deg sannheten. Abonner her. 

Hans Rustads bok om Trump er akkurat kommet fra trykkeriet! Kjøp den her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.