Hamas forvandlet fangeutvekslingen lørdag til et show hvor de bruker de tre israelske gislene som brikker i et spill. Det er faktisk forbudt i henhold til Genève-konvensjonen å fremstille gisler på en scene og utspørre dem om de har fått god behandling, omgitt av maskerte menn med automatvåpen. Men mediene unnlater å fortelle om regien og scenografien.

Alt NTB har å si om dette skuespillet, er:

Før dette ble de vist fram på en scene foran hundrevis av mennesker.

Hamas forvandlet utleveringen til et statement: Ikke bare i behandlingen av gislene, men banneret bak dem på scenen. Der sto det:

We’re the flood – The War’s Next day, også på arabisk og hebraisk.

Teksten henspiller på navnet på 7. oktober, som ble kalt «Al-Aqsa-flommen – som skulle skylle vekk jødene. Når Hamas løslater gisler, er det under et banner som lover at flommen vil komme igjen. Det er et løfte om nye massakrer.

I Israel er reaksjonene sterke, og det styrker befolkningens moral. Regjeringen og hæren får økt støtte for å fjerne Hamas.

Det styrker også Trumps plan om å fjerne Hamas og sørge for at det ikke gjenoppstår et nytt Gaza styrt av Hamas.

Hamas har benyttet enhver anledning til å sprade rundt med våpen og grønne pannebånd og svarte masker. De bekrefter og legitimerer Israels krig mot dem. Alle forstår at slike folk kan man ikke ha som naboer.

Midtøsten-eksperten norske medier støtter seg på, Marte Heian Engdal, har sagt at Hamas er en del av palestinernes DNA. De er uutryddelige. Også den svenske terrorforskeren Magnus Ranstorp har sagt at Hamas er uutryddelig. Men siden Hamas holder fast ved at de vil utrydde Israel og jødene, er valget enkelt: Det er Hamas som vil bli utryddet, og palestinerne vil ikke lenger få internasjonal hjelp til gjenoppbygging slik det har vært før. Noe vil skje, og det er derfor UNRWA også er erklært persona non grata på israelsk område, akkurat som Espen Barth Eide.

Trumps plan for Gaza kom derfor ikke i et vakuum. Noe radikalt nytt må skje.

Gislene som er løslatt, er to menn som ble bortført fra kibbutzen Be’eri – Eli Sharabi (52) og Ohad Ben Ami (56) – samt Or Levy (34), som ble bortført fra musikkfestivalen Nova.

Like før hadde Røde Kors ankommet Deir al-Balah, byen på Gaza-stripen der de tre israelske gislene ble overlevert til organisasjonen lørdag.

Før dette ble de vist fram på en scene foran hundrevis av mennesker.

Israeli captive Ohad Ben Ami, who has been held hostage by Hamas in Gaza since October 7, 2023, is escorted by Hamas fighters before being handed over to the Red Cross in Deir al-Balah, central Gaza Strip, Saturday Feb. 8, 2025. (AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Det er ulovlig å paradere gisler som trofeer foran et publikum som tilhører fangevokterne. Dét er elementært.

Levys kone ble drept på Nova-festivalen, mens Sharabis kone og to døtre ble drept i kibbutzen da angriperne satte fyr på familiens hjem.

Venner og slektninger av Eli Sharabi, som fulgte direktesendingen, jublet da løslatelsen var et faktum, før gleden raskt ble erstattet med bekymring og tårer. Bildene viste en mager og svekket mann etter 16 måneders fangenskap.

– Han ser ikke bra ut. Det er blandede følelser. Men vi er glad for at han er på beina, sier en slektning, Kathy Barby.

Palestinere skal løslates

I bytte mot de tre gislene er det ventet at Israel kommer til å løslate 183 palestinske fanger. Blant dem skal det være 18 som soner livstidsstraffer, 54 som soner lange straffer, og 111 som er blitt tatt til fange på Gaza-stripen i løpet av krigen.

Det er den femte utvekslingen mellom Israel og Hamas siden våpenhvilen trådte i kraft 19. januar. Hamas har fra før løslatt 18 personer, både israelere og utlendinger, mens Israel har løslatt over 550 palestinere, hvorav flere er sendt i eksil.

Første del av våpenhvilen er avtalt å vare i seks uker, men før den utløper, er det meningen at Hamas og Israel skal forhandle seg fram til en permanent våpenhvile. Om dette blir noe av, er imidlertid usikkert. (NTB)

 

 

 

Hans Rustads bok om Trump er akkurat kommet fra trykkeriet! Kjøp den her.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.