Felling av rovdyr behandles nå på linje med skade på mennesker. Fem mennesker ble i helgen varetektsfengslet i to uker med brev- og besøksforbud, og siktelsene er totalklausulert, dvs. ingen av forsvarsadvokatene får lov til å si noe. Saken har høy prioritet hos Økokrim. Ifølge mediene handler det om ulvejakt.
Det er en saksbehandling som vi forbinder med alvorlige forbrytelser. Beskyttelse av rovdyr later til å ha et straffevern som går på bekostning av legitime interesser som beskyttelse av liv og eiendom. Saken om Odd Bjørnar Bjørkås, som fikk et halvt års ubetinget straff for å ha forsøkt å beskytte reinsflokken sin, er kanskje ikke enestående, men representerer en trend og danner presedens. I så fall skal det bli tøft å leve av beitedyr i dette landet.
Bjørkås skjøt bjørn. De seks som ble varetektsfengslet, jaktet ulv. Ville det ikke vært naturlig å bli forelagt noen opplysninger om omstendighetene? Folk flest vet at myndighetene beskytter ulven, så man bedriver neppe sportsjakt på ulv.

Seks personer er pågrepet og siktet for alvorlig miljøkriminalitet som involverer rovdyr. Ifølge VG skal de ha drevet ulvejakt.

Mandag morgen skrev VG om at fem menn i alderen 29–59 år var pågrepet. Samme ettermiddag opplyste Økokrim om at en sjette person var pågrepet.

Økokrim vil ikke gi opplysninger om saken eller de siktede fordi det er fare for at bevis skal bli ødelagt eller gå tapt.

– Det dreier seg om alvorlig miljøkriminalitet, og gjelder fredet rovvilt. Jeg ønsker ikke å si noe om hvorvidt det gjelder én eller flere arter, sier politiadvokat Tone Strømsnes Olsen i Økokrim til avisen.

Ifølge VGs opplysninger dreier det seg blant annet om ulovlig ulvejakt på det sentrale Østlandet. Ulven er fredet i Norge. Øvre strafferamme for å drepe fredede dyr er seks års fengsel.

 De fem mennene som først ble pågrepet, ble varetektsfengslet i Oslo tingrett søndag. Alle kjennelsene er unntatt offentlighet.

NRK har mer:

– Begrunnelsen for fengslingene er fare for bevisforspillelse, sier politiadvokaten.

De fem som ble pågrepet i helgen, er menn i alderen 29–60 år fra Innlandet.

Svein Holden forsvarer en av de siktede i saken. Han vil ikke kommentere noe rundt detaljene i saken, da den er klausulert.

– Min klient erkjenner ikke straffskyld, sier Holden.

Heller ikke advokat Heidi Ysen, som forsvarer en av de andre siktede, vil si noe om saken til NRK mandag morgen.

– Saken er fullt klausulert, så jeg kan ikke kommentere den.

Slik svarer alle forsvarsadvokatene.

https://www.nrk.no/innlandet/flere-personer-varetektsfengslet-for-ulovlig-jakt-1.17203472

Man kan få inntrykk av at myndighetene setter rovdyr høyere enn mennesker, det gjelder både de på fire og de tobente.

Skam er ikke det som plager regjeringen. Selvmord for å beskytte reinsflokken er ikke til hinder for at Jonas Gahr Støre legger ut sin plan om samehets. De rette holdningene og holdningsskapende arbeid er blitt «woke», de lever sitt liv i et parallelt univers, uten forbindelse til mennesker av kjøtt og blod. Den kunnskapen Støre snakker om, er en woke-ideologi som skal forvandle deg til et woke-menneske.

Det er gift. Det virker nærmest som det gjør dem til varulver.

Et regime som setter ulv over mennesker og husdyr, er ikke lenger verdt folks respekt.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.