Salgsøkningen for elbiler har ført til at bensin- og dieselsalget i Oslo vest har sunket med nesten 30 prosent de to siste årene. Det er tall fra konsulentselskapet Rystad Energy som viser det synkende bensinsalget. I Oslo vest falt salget med 14 prosent i 2017 og 16 prosent i 2018. I Akerhus vest falt bensinsalget med 10 prosent i 2017 og 7 prosent i 2018.
I Oslo øst var bensinsalget uendret i 2018 i forhold til 2017, og i Akershus nord økte salget med 3 prosent i 2017, for så å gå ned med 3 prosent i 2018.
Aftenposten skrev først om saken:
I Akershus vest, inkludert kommunene Asker og Bærum, har salget i fjor og så langt i år falt med 16 prosent. Også her er salget av bensin og diesel omtrent uendret for samme tidsperiode nord i fylket. På landsbasis har salget av drivstoff også vært det samme de siste årene.
Senioranalytiker Artyom Tchen i Rystad Energy mener at elbilene er en viktig årsak til det lave bensinsalget:
«I Oslo vest og Akershus vest er det mange elbiler fordi inntektsnivået er høyt, og fordi mange har anledning til å lade elbilen hjemme», sier Tchen.
Dette viser at det først og fremst er folk med god råd som kjører elbil, og som nyter godt av de store økonomiske fordelene.
– Det har vært en gradvis nedgang i salget av drivstoff, særlig de to siste årene, sier Kåre Helland-Hansen ved Circle K i Sandvika.
Rystad Energy tror forbruket av drivstoff vil synke med rundt en tredel fram mot 2025.
Ifølge Norsk elbilforening er markedsandelen i nybilsalget for elbiler høyest i Oslo, Akershus og Hordaland. Fra januar til november i år har det blitt registrert over 50.000 nye elbiler her i landet, noe som er unikt på verdensbasis.
Støtt Document!
Vi setter stor pris på om du kan gi et månedlig beløp. Du kan nå enkelt sette opp fast trekk med bankkort:
[simpay id=»280380″]
Eller betal til vårt kontonummer 1503.02.49981
Vårt vipps-nummer er 13629
For å støtte oss via Paypal gå til vår Støtt Oss-side.