
Marine Le Pen og Matteo Salvini under et møte i Roma den 8. oktober 2018. Foto: Max Rossi / Reuters / Scanpix.
Matteo Salvini og Marine Le Pen – som er partiledere for italienske Lega og franske Rassemblement National (tidligere Front National) – møttes mandag til politiske samtaler i Roma, hvor de to fremtredende skikkelsene i den voksende populistbevegelsen blant annet drøftet muligheten for å inngå en allianse ved EU-valgene i mai 2019.
«Vi befinner oss i et historisk øyeblikk», uttalte Le Pen under en felles pressekonferanse med Salvini etter møtet mellom de to. Den franske partilederen mener at EU har sviktet solidaritetsverdiene, og at unionen etter valgene i mai vil bygge på andre verdier enn globaliseringen, skriver Corriere della Sera.
Salvini var ikke snauere enn at han benyttet ordet revolusjon:
«Det som vil skje i mai, er en revolusjon for den sunne fornuften som er i ferd med å spre seg over hele Europa, men også andre steder, noe det brasilianske valgresultatet er et eksempel på.»
Om utsiktene til at gjensidig sympatiserende partier i Europa danner en felles «front for friheten» innen EU-valgene, sier Salvini at han holder muligheten åpen. Mye vil sannsynligvis avhenge av om det ungarske regjeringspartiet Fidesz forblir en del av PPE-gruppen av liberal-konservative partier i EU-parlamentet. Le Pen sier at det likevel ikke vil bli noen felles liste.
Nummer to i det franske presidentvalget er ikke nådig med dagens union:
«EU er ikke blitt bygget til folkets beste, men for å øke makten til en liten global klasse som tjener fryktelig mye penger. EU bygger på negasjonen av folkeslagene. Vårt mål er å gi makten tilbake til folkene. I dag motarbeider EU folkets makt, og unionen gjør det med trusler som ikke kan rettferdiggjøres, gitt deres egne katastrofale resultater.»
Den italienske innenriksministeren ser for seg et annerledes EU:
«Jeg tenker ikke på et Europa uten regler, men et som investerer i arbeidet og i lykken, som ikke er slave av desimalene, og som ikke holder igjen sosiale rettigheter.»
De to lederne mener at de er i ferd med å overta noen tradisjonelle verdier fra venstresiden, som denne har sviktet. «Vi forsvarer løsarbeiderne som venstresiden har glemt», sier Salvini.
