Begynnelsen på ramdan i Bangladesh, markeres med en hate-feast. Foto: Mohammad Ponir Hossain/Reuters/Scanpix
Hvordan løser autoritære samfunn kriminalitet som blir for plagsom? De eliminerer gjerningspersonene. Duterte på Filippinene er beryktet for å la politiet henrette narkolangere. Nå slår Bangladesh inn på samme vei, selv om skalaen foreløpig er mindre.
Minst elleve mistenkte narkolangere er skutt og drept av politiet i Bangladesh. Over 70 personer er drept siden landet startet en kamp mot narkotika i mai.
En av de drepte er et bystyremedlem, og de elleve mistenkte ble drept i skuddvekslinger med sikkerhetsstyrker, ifølge politiet.
12. mai startet Bangladesh en aksjon mot narkotika etter en oppsving i metamfetaminhandelen i landet, samt andre narkotiske stoffer.
Menneskerettighetsaktivister har kritisert Bangladesh for aksjonene og bedt regjeringen stoppe de utenomrettslige drapene.