Tyrkias utenriksminister er skuffet over det han betegner som økende islamofobi i EU.

På en internasjonal konferanse i Istanbul sa utenriksminister Mevlut Cavusoglu at det er «skuffelse og motvilje» i Tyrkia mot økende islamofobi og antityrkiske stemninger i EU.

– Det tyrkiske folk støtter ikke lenger prosessen om medlemskap på grunn av dette. Islamfrykt og feiloppfatninger om Tyrkia er utbredt i EU, sa den tyrkiske ministeren.

Tyrkia har i flere tiår, stort sett i sneglefart, forhandlet med EU om medlemskap. De 28 medlemmene av unionen møtes torsdag og fredag, blant annet for å drøfte forholdet til Tyrkia.

Cavusoglu understreket i talen også behovet for en felles holdning til den syriske flyktningkrisen, men la til at det fra EUs side ikke vises tegn til samarbeid og byrdefordeling. (NTB-DPA)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.