De to nye sakkyndige Agnar Aspaas og Terje Tørrissen har konkludert med at Anders Behring Breivik er strafferettslig tilregnelig. Den nye psykiatriske rapporten, som ble overlevert Oslo tingrett i formiddag, har dermed motsatt konklusjon av de to første psykiatrisk sakkyndige, Torgeir Husby og Synne Sørheim, som ga Breivik diagnosen paranoid schizofren og erklærte ham strafferettslig utilregnelig.

Dersom tingretten tar den nye vurderingen til følge, kan Breivik dømmes til fengselsstraff eller forvaring. Blir han kjent utilregnelig kan han bare dømmes til tvungen behandling på en psykiatrisk institusjon.

Den enorme offentlige debatten var medvirkende til at retten oppnevnte to nye sakkyndige, Agnar Aspaas og Terje Tørrissen, i midten av januar.

Etter en rekke samtaler med Breivik og en tvungen psykiatrisk observasjon, har de nå konkludert med at 33-åringen er strafferettslig tilregnelig.

Usikkerhet om straff

Når rettssaken mot Breivik starter på mandag, blir bakteppet dermed to sett av psykiatere som har forskjellig oppfatning av den terrortiltaltes tilregnelighet.

Tingrettsdommer Ina Strøm sier til VG at det er viktig å understreke at det er dommerne som avgjør hvorvidt Breivik er tilregnelig eller ikke, og at det er det samlede bevisbildet, ikke bare de to psykatriske erklæringene, som vil bli vurdert.

VG: Ny rapport: Breivik er tilregnelig

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.