NRK inviterte FpU-leder Sebastian Saltrø Ytrevik til duell mot den nye AUF-lederen om familiegjenforening. Så snudde NRK og byttet tema til ulikhet.
Ytrevik (23) skulle møte AUF-leder Fawzi Warsame (28) under tittelen «Hvor stor familiegjenforening skal Norge ha?». Ifølge Ytrevik sendte NRK invitasjonen skriftlig, både til ham og de andre ungdomspartilederne.
Deretter snudde NRK. Ifølge Ytrevik begrunnet NRK endringen med at temaet ble «for hardt» å diskutere. Duellen fikk nytt tema: ulikhet.
– Etter samtale med debattleder Steinar Suvatne kan ikke jeg forstå det annerledes enn at denne plutselige endringen rett og slett skyldes at NRK ikke ønsker å ha denne debatten, selv om det er en av de viktigste utfordringene Norge står overfor, skriver Ytrevik på Facebook torsdag.
Han vet ikke om AUF har vært involvert.
– Hvorvidt det skyldes press fra AUF eller ikke, vet jeg ingenting om, men det virker påfallende, skriver FpU-lederen.
Document har tatt kontakt med programleder for NRK Debatten, Steinar Suvatne. Vi spurte han om påstandene fra Ytrevik stemmer, og hva som var grunnen til at man snudde vekk fra dette temaet, over til en hjertesak for AUF.
Kl. 13.59 får vi svar fra NRK ved redaksjonsleder Kyrre Nakkim.
– Sebastian Saltrø Ytrevik og Fawzi Warsame diskuterte innvandring i Politisk kvarter tirsdag. Jeg så det derfor ikke nødvendig å ha samme diskusjon med samme deltakere en gang til og redaksjonen valgte i stedet et av de mange andre temaene som var aktuelle å ta opp, skriver Nakkim i en e-post til Document.
Suvatne har ikke besvart våre henvendelser.
Begge ungdomspartilederne er ferske i jobben. Ytrevik ble valgt på FpUs ekstraordinære landsmøte 10. oktober. Warsame overtok AUF etter Gaute Børstad Skjervø søndag.
Ytrevik mener saken ikke står alene.
– Dette føyer seg inn i rekken av hvordan NRK velger å skygge unna disse debattene, skriver han.
Han trekker frem «Innvandringens skyggesider», den nye boken til tidligere NRK-korrespondent Anders Magnus. Ifølge Ytrevik forsøkte NRK først å tie boken i hjel. Så brukte Sylvi Listhaug den i talen til FrPs landsstyre lørdag 17. oktober, der hun krevde at Norge kartlegger omfanget av kriminelle klaner.
Samme dag tok Dagsrevyen opp saken. Der sa kriminolog og professor Sveinung Sandberg ved Universitetet i Oslo at forskningen gir få tegn på at klankultur er et dominerende trekk i Norge. NRKs reporter spurte Listhaug hvilken dokumentasjon hun hadde utover én bok.
– NRK kunne valgt å intervjue noen av de mange kildene i boka til Anders Magnus eller noen av de andre som har dokumentert æresrelatert kriminalitet i Norge, men NRK valgte å la være, skriver Ytrevik.
En av kildene i boken er Ole Jørgen Arvesen, som leder avdeling for etterforskning og etterretning i Kripos. Overfor Magnus beskriver han det som «et helt avgjørende moment» for politiet å forstå klanstrukturen der de kriminelle aktørene kommer fra regioner hvor slike strukturer står sterkt.
FpU-lederen peker også på hvem som betaler regningen.
– Dette er bare to eksempler på politiske valg av et mediehus som er 100 prosent finansiert av deg som skattebetaler og gir grunn til å spørre om den politiske agendaen til landets allmennkringkaster, skriver han.
Ytrevik avslutter med en klar beskjed:
– Vi må tørre å også ta de tunge debattene. Jeg vil påstå at det er den viktigste debatten.


