Han er 19 år, har flere dommer for vold og ran, og slapp ut fra fengsel i august.
Nå er han siktet for å ha ranet to 14-åringer. Retten sender ham likevel ikke tilbake bak murene. Han får kun fotlenke.
Det betyr at han kan være hjemme, på jobb eller på skole. Retten mener det er nok til å hindre nye lovbrudd. Retten tok også hensyn til alderen hans, og til at han selv sier at livet er i ferd med å stabilisere seg. Han skal også snart i jobb, har han selv opplyst.
Samtidig mener retten at risikoen for gjentakelse er stor. Dommerfullmektig Philip Mirzai Dang peker på at ranet skjedde i prøvetiden.
– Siktede ble løslatt i august 2026, og det foreliggende forholdet skal dermed ha skjedd mindre enn to måneder senere, skriver han ifølge Drammens Tidende.
Ifølge politiet krevde 19-åringen penger av to 14-åringer i Lierbyen fredag kveld. Han skal ha hevdet at han hadde en machete, men guttene har ikke sett noe våpen. Han skal ha stukket av med den ene guttens sparkesykkel.
Noen timer senere hadde politiet funnet ham.
Nasjonaliteten hans er ikke oppgitt.
Rullebladet er allerede langt og tungt. Som 17-åring angrep han en kamerat med en flaske. Offeret ble liggende bevisstløs. Da merket 17-åringen brystet hans med sitt eget navn, med enten et glasskår eller en kniv.
Dommen i vår gjaldt en 14-åring som måtte kle av seg under trusler, før han ble ranet. Gutten slapp unna og kom naken inn i Coop Extra-butikken på Tranby. Dommene hans omfatter vold og to ran, og han har sittet lenge inne.
Han er ikke dømt for ranet i Lierbyen, og nekter straffskyld. Forsvareren, Tinius Svendsen, sier at 19-åringen er fornøyd med å slippe fengsel.
Varetekten på fire uker ble besluttet søndag.

