Kristin Skogen Lund i Flyktninghjelpen sier at de ikke nådde målet om bøssebærere under TV-aksjonen, men at de mobiliserte bra på slutten.
– Vi kom ikke helt i mål, men så vidt jeg vet, har det vært 65.000 bøssebærere ute på tur, sier styreleder i Flyktninghjelpen, Kristin Skogen Lund.
Klokken 23 søndag kveld lå innsamlingen på 251 millioner kroner, ifølge NTB. På samme tidspunkt i fjor var beløpet 238 millioner. Endelig sum kommer i desember.
Kong Haakon gikk selv med bøsse på Kvitsøy, en øykommune i Rogaland med 578 innbyggere. Kongen hadde aldri vært i kommunen før. Skogen Lund var fornøyd med kongens innsats.
– Han er et veldig godt forbilde, sier hun.
Blant tingene som auksjoneres bort, er en middag med de tidligere statsministrene Gro Harlem Brundtland, Kjell Magne Bondevik og Erna Solberg. Trommen fra fotball-VM ble solgt for 1,3 millioner kroner.
Generalsekretær Jan Egeland fikk 1,9 millioner kroner i lønn og godtgjørelser i fjor, viser regnskapet til Flyktninghjelpen. Organisasjonen er samtidig anklaget av den israelske organisasjonen NGO Monitor for å ha hatt folk med bånd til Hamas i Gaza. Anklagene bygger på Hamas-dokumenter som Israels forsvar har funnet i Gaza.
Flyktninghjelpen avviser imidlertid disse anklagene og sier at den aldri har vært styrt eller påvirket av Hamas.
Pengene fra årets aksjon skal blant annet gå til Gaza, men også til Syria, Afghanistan, Tsjad, Sudan og DR Kongo.

